Telcagepant kommer IKKE på markedet til migrænepatienter

Telcagepant som mange migrænepatienter har ventet på længe, har Merck standset udviklingen af. Midlet var specielt ment til de migrænikere, som også havde hjerteproblemer og derfor ikke må bruge triptaner.

Det er rigtig ærgeligt og synd for dem, der har ventet på produktet. Der har været problemer med Telcagepant, som har påvirket leveren.

Der kommer muligvis et andet præparat der hedder LASMIDITAN, et nyt serotonin hæmmende stof, ligesom triptan. Bliver afprøvet i efteråret 2011, men det er ikke ensbetydende med, at det kommer i handlen i 2011.

Ærgeligt at nye præparatet bliver omhandlet i pressen flere år før vi ved, om det kommer. Folk der ikke kan tåle triptaner, går jo og venter forgæves med længsel. Vi har i vores forening fået mange forespørgsler om produktet.