Referat fra mødet i Odense, den 6. november er med foreningens kontaktpersoner

Der deltog i alt 13 personer. Vi startede med kaffebord og hyggeligt at få sat ansigt på mange af vores medlemmer som er kontaktpersoner. Der var en del fravær pga. sygdom. De forskellige kontaktpersoner kunne berette, at de ikke blev brugt ret meget af vores medlemmer, det er bare ærgerligt. Nogle havde aldrig haft et opkald. Måske er det fordi de bruger forening­ens tlf. nr. og mit private, for både Connie og jeg har en del henvendelser. Mange bruger facebook flittigt, det er jo nok den  yngre generation, det er jo også både billigt og hurtigt. Vi kan også se, at vores forumside heller ikke bliver så meget brugt efter vi er på facebook.

Vi havde et emne om patient til patient rådgivning ved smertetilstande v/ socialrådgiver Susanne Skovrup, Smertecenter Syd og Anette Bang fortalte lidt om den patientuddannelse, som mange kommuner også kører. Det er egentlig patienterne selv der bliver skolet i at undervise. Rigtig spændende at høre om emnet lær at takle kroniske smerter. Derefter havde læge, phd. Laila Bendix som også er vores bestyrelsesmedlem et indlæg om de nye behandlings­former af migræne og hovedpine. Hun fortalte om neurostimulation, botox og lidt om medicinering. Alle tre gik dog ind for kognitiv terapi. Efter mødet gik vi på cafe og spiste et dejligt måltid, det var nogle hyggelige timer. Tak for sidst til jer alle.